csendeplrusk

Vrchol florbalové sezóny je tady

1Po výborně zvládnutém krajském finále, kde se naši florbalisté stali mistry Moravskoslezského kraje, nás čekala dosud nejtěžší zkouška. Dne 28. 3. 2019 se v Jeseníku konala kvalifikace o účast na Mistrovství republiky středních škol. Takhle daleko se náš tým za poslední roky ještě nedostal a tíha zodpovědnosti a odhodlanosti byla cítit už v autobuse. Naši borci se během tohoto turnaje měli utkat se dvěma soupeři a to s SPŠ Šumperk a Masarykovým gymnáziem Vsetín. Obě tato družstva se stejně jako my stali přeborníky svých krajů (Olomouckého a Zlínského), takže bylo jasné, že průchod turnajem nebude nijak lehký a svůj vysněný postup na MČR si budeme muset tvrdě vybojovat.

V prvním utkání jsme narazili na SPŠ Šumperk a vstup do zápasu nebyl vůbec jednoduchý, soupeř svou zataženou obranou působil velice nedobytně a po pár rychlých „brejcích“ i nebezpečně. Kluci však svou ukázněnou hrou a výborným aktivním napadáním v útoku rychle vzali otěže do svých rukou a vstřelili první branku. Poté už obrana soupeře polevila a naši borci v euforii stříleli jednu branku za druhou. Nejvíce se činilo útočné duo Juhasz, Feber, kteří dohromady vstřelili 5 branek. Konečné skóre prvního zápasu se zastavilo na hodnotě 7:2 a my jsme byli zas o kousek blíže k postupu.

image1

Druhý zápas proti Vsetínu však byl pro naše hráče daleko složitější. Hokejový, agresivní styl soupeře, dohrávání každého souboje společně s neschopností vstřelit branku, tlačil naši psychiku níž a níž. Když jsme po několika chybách inkasovali 2 góly, zdálo se, že tento zápas pro nás nedopadne dobře. Postupně jsme však začali vyvíjet tlak a dostávali se do čím dál lepších střeleckých pozic, několik tyček v řadě nám ale jasně dalo najevo, že štěstí v tomto zápase nestojí na naší straně. Jenže, štěstí je věc, které se musí jít naproti. Dvě minuty před koncem utkání jsme si vzali oddechový čas, řekli si pár povzbudivých slov a šli zpět do boje již v 6 hráčích v poli bez brankáře. Přesně 1,5 minuty do konce hrací doby se po skvělé kombinaci trefil náš kapitán Martin Tököly a snížil tak stav zápasu na 1:2. To však od našeho kapitána nebylo všechno! Velice rychlou a šikovnou individuální akcí, kdy nejdříve sebral míček soupeři a poté vyslal dalekonosnou střelu z půlky hřiště, překonal soupeřova brankaře podruhé a vyrovnal tak na 2:2. Tento okamžik jako z pohádky umocnil fakt, že se časomíra zastavila 1,5 vteřiny před koncem utkání. V absolutní euforii byl hrdina tohoto zápasu zavalen svými spoluhráči a všem dokázal, že vzdávat se předčasně by byla velká škoda.

3

Nic však nebylo rozhodnuto, abychom postoupili na republikové finále, nesměli vsetínští porazit Šumperk o více jak pět branek. Osud jsme tedy neměli ve svých rukou a přesunuli jsme se na tribunu, odkud jsme nedočkavě sledovali poslední zápas dne mezi Šumperkem a Vsetínem. Vsetínští borci však ani zdaleka nenastoupili do zápasu tak spořádaně a aktivně jako proti nám a kolegové z šumperské průmyslovky ucítili svou šanci. Po debaklu 3:0 se Vsetín umístil na 3., Šumperk na 2. a my na zaslouženém 1. místě letošní kvalifikace na republikové finále.

Splnili jsme si tak svůj sen a letošní cíl. Mistrovství České Republiky středních škol se bude konat
15. - 16. 4. 2019 v Jindřichově Hradci. Tam se utkáme s vítězi dalších pěti podobných kvalifikací a budeme bojovat jako lvi o co nejlepší umístění. Děkujeme všem za podporu.

Sestava florbalového družstva SPŠ Karviná 2018/2019:

Rakus, Morcinek, Horák, Tomalík, Juhasz všichni ze 4.B, Tököly, Kenicky 4.E, Palowski, Kožušník 3.B, Feber, Stromko, Kulla 2.B, Zielinski 2.E.