V rámci projektu GLOBE měříme teplotu vzduchu.
Vždy v 7 hodin ráno a v solární poledne.       

Český jazyk

Jan Szturc získal třetí místo ve slohové soutěži

Všichni studenti čtvrtých ročníků se zúčastnili středoškolské slohové soutěže, kterou pořádala Obchodně podnikatelská fakulta Slezské univerzity. Účastnici měli možnost vybrat si některé z pěti vyhlášených témat z oblasti informatiky, cestovního ruchu, financí, marketingu a ekonomiky. Porota složená ze zástupců odborníků v dané oblasti vybrala vítěze jednotlivých kategorii. Jan Szturc ze třídy 4. E obsadil s úvahou Jaká nás čeká budoucnost v nakupovaní krásné třetí místo. Honzovi blahopřejeme!

J. Karkoška

www.slu.cz

 

Osvětim není zábava

BránaV pondělí 24. října jsme se my čtvrťáci vydali na cestu do Osvětimi. Po příjezdu k areálu se vydáváme ke vstupní bráně. K našemu překvapení procházíme bezpečnostními rámy, před kterými musíme odložit klíče, mobily i opasky. Pak fasujeme sluchátka a přijímače a vydáváme se na obhlídku. Bohužel jen málo z nás si troufá na prohlídku v polštině, takže jdeme všichni pohromadě a je nás tedy hodně.

Po několika úvodních slovech procházíme vstupní branou s německým nápisem „Arbeit macht frei“. Asi si neumíme představit tehdejší postoje, protože tento název je pro nás docela zavádějící. Prací ke svobodě? A tady?

Číst dál...

Přijelo k nám divadlo

1Divadélko pro školy z Hradce Králové charakterizuje sebe sama následovně: „Jsme parta složená z herců, školených i neškolených, kumštýřů a muzikantů, ale i z vedoucích s certifikátem Ministerstva školství pro práci s dětmi a z pedagogů, kteří nechtěli učit konvenčním způsobem. Máme velké zkušenosti, průměrně každý z nás odehraje na 400 vystoupení pro děti a mládež za rok... To nemůžete dělat, pokud k výchově a vzdělávání mládeže máte skeptický postoj.“

Číst dál...

Psali jsme do novin

I v letošním roce jsme se zapojili do celostátního projektu „Studenti píší noviny“, který pořádá deník Mladá fronta Dnes. Podzimního kola se tradičně účastní studenti 4. ročníků, kteří centrálně zadávaná témata využívají také jako přípravu k maturitní zkoušce z českého jazyka – neboli jak říkají učitelé češtiny: „Máš zadáno téma, musíš se pokusit napsat smysluplný text stanoveného rozsahu.“ Že se články mnohým studentům podařily, dokazuje i to, že články studentů Michala Kružíka a Pavla Grusmanna (oba ze třídy 4. F) byly vybrány a otištěny na stránkách celostátního deníku, Michalův článek byl odměněn i zajímavou cenou. Letos studenti reagovali na téma přistěhovalectví, vyjadřovali se k otázkám bezpečí v našem městě i k tomu, zda vidí v životě v našem kraji svou budoucnost a perspektivu. Články, které byly do novin zaslány, a naše názory si můžete přečíst zde.

Zpracovala Mgr. Lada Vojtková

Máme své názory

Od poloviny dubna probíhá na stránkách Mladé fronty Dnes další kolo celonárodního projektu Studenti píší noviny. Tentokrát studenti 3. ročníků reagovali na situaci související s přistěhovalci z třetího světa, zaměření české republiky a představy, co je naším národním bohatstvím. Přestože rozhodně nejsme dokonalí češtináři, ale své myšlenky vyjadřujeme s upřímností. Naše názory si můžete přečíst zde.