Přijelo k nám divadlo

1Divadélko pro školy z Hradce Králové charakterizuje sebe sama následovně: „Jsme parta složená z herců, školených i neškolených, kumštýřů a muzikantů, ale i z vedoucích s certifikátem Ministerstva školství pro práci s dětmi a z pedagogů, kteří nechtěli učit konvenčním způsobem. Máme velké zkušenosti, průměrně každý z nás odehraje na 400 vystoupení pro děti a mládež za rok... To nemůžete dělat, pokud k výchově a vzdělávání mládeže máte skeptický postoj.“

 

 

I letos mezi nás přijeli s netradičními představeními o divadle, osobnostech, divadelní historii a žánrech. Nevšední přednášky s ukázkami jsou obohaceny originální prací s publikem, improvizací a kontaktem se studenty.

IMG 0094 rTřeťáci zhlédli v podání herců Víta Troníčka a Michala Moravce představení Legenda V+W aneb Příběh Osvobozeného divadla, Toto představení je souborem ukázek nejslavnějších divadelních her autorů Jiřího Voskovce a Jana Wericha. Ve více než šedesáti minutách přiblížili studentům zásadní okamžiky života i kariéry těchto mistrů českého humoru. Odborný výklad doplňují chronologicky řazené úryvky dialogů a písní, dokumentující rozsah a význam tvorby Osvobozeného divadla a jeho vliv na vývoj českého divadla 20. století. Počátky a studentskou recesi zachycuje ukázka z avantgardní West pocket revue, období romantických komedií do roku 1932 pak symbolizuje dialog šermířů ze známé hry Golem. S ohledem na historické události v předválečném Československu jsou do představení jako příklad politické a sociální satiry zařazeny ukázky ze Světa za mřížemi a hlavně z protifašisticky laděné hry Nebe na zemi. 

2Čtvrťákům herci zahráli představení Divadelní učebnice aneb České divadlo 20. století. Jde o soubor ukázek z několika divadelních her významných autorů, mapující období od vzniku samostatného Československa až po současnost, opět formou neobvyklé výukové hodiny. Prvorepublikovou atmosféru připomíná úryvek ze hry "Don Juan & comp." z repertoáru Osvobozeného divadla, jako ukázka komediální tvorby dvojice J. Voskovce a J. Wericha. Předválečnou dramatickou atmosféru naopak vystihne dialog z divadelního zpracování románu Karla Čapka "Válka s mloky". Pro období nesvobody na české divadelní scéně v padesátých a šedesátých letech 20. století měla zásadní význam tzv. "divadla malých forem", ve výčtu hry proto nemůže chybět ani ukázka z kolébky české populární hudby, tedy pražského divadla Semafor a kabaretní scénka J. Suchého a J.  Šlitra. Sedmdesátá léta připomíná legendární muzikál brněnského divadla Husa na provázku "Balada pro Banditu", kde se mezi herecké hvězdy zařadila i Markéta ze 4. F. Divadelní učebnice vrcholí ukázkou zcela svérázného humoru Divadla Járy Cimrmana ze hry "Vyšetřování ztráty třídní knihy", i tato ukázka byla aktualizována na studenty naší školy.

3

Zpracovala Mgr. Lada Vojtková