V rámci projektu GLOBE měříme teplotu vzduchu.
Vždy v 7 hodin ráno a v solární poledne.       

Poznáváme historii

Přijela mezi nás pamětnice událostí 50. let

FotoLetos poprvé se naše škola zapojila do celorepublikového projektu Měsíc filmu, pořádaného v měsíci listopadu, měsíci svržení totalitního systému, organizacemi Jeden svět na školách a Člověk v tísni. Cílem celého projektu je oživení paměti národa prostřednictvím besed s pamětníky porušování lidských práv v dobách hluboké totality.

Studenti 1. ročníku SPŠ Karviná se sešli ve středu 14.listopadu v zasedací místnosti školy, kde na ně čekalo zhlédnutí dokumentárního filmu „Právě se vracím z Hradu,“ který sestřihem filmových dokumentů a titulků dobového tisku studenty seznámil s atmosférou komunistického převratu i následujícími mezníky vývoje socialistického Československa. Film se studenty zhlédla i paní Marie Svobodová, která jako host, pamětník seznámila studenty jak se svým životem, tak s projevy porušování lidských práv, kterých byla svědkem. Studenti se dozvěděli o poválečném osídlování pohraničí, konkrétně Znojemska, kde paní Svobodová vyrostla. Pamětnice studentům vyprávěla o svém otci, který pracoval jako elektrikář v pohraniční oblasti, o pokusech o nelegální přechody hranic, o tajném poslechu vysílání Svobodné Evropy, o kolektivizaci venkova, procesech v 50. letech, ale i vpádu vojsk Varšavské smlouvy, který zažila jako studentka filosofie v Brně. Celé vyprávění paní Marie Svobodová zakončila vzpomínkou na velice emotivní zážitek spojený s první volbou prezidenta Havla.

Foto3

Připomínání těchto událostí mladé generaci, která dobu totalitního režimu nezažila, je velmi důležité, aby nikdy nedošlo k jejímu opakování.