Návštěva amerických letců v rámci dnů NATO 2019

1V rámci dnů NATO jsme dostali možnost přivítat na naší škole skupinu pěti amerických letců. Beseda se konala 20. 9. 2019, jako součást a zpestření výuky anglického jazyka. Po úvodním monologu letců dostali studenti prostor klást otázky, které je zajímaly.

Každý student, ať už méně či více pokročilý v anglickém jazyce, měl možnost procvičit si kladení otázek a zároveň i poslechové dovednosti. Zkušení žáci byli schopni vést s letci smysluplnou konverzaci, zatímco méně pokročilí studenti měli možnost poslouchat a snažili se porozumět otázkám a odpovědím. Díky ochotě letců jsme se dozvěděli zajímavé a užitečné informace týkající se nejen jejich každodenního života a techniky, ale také i USA a jejich životnímu stylu.

 

2

Viktor Gall, Jan Prus 3. E

Překvapilo mě, že piloti znali i pár českých slov, a v Nebrasce, odkud pochází, přichází do kontaktu s lidmi českého původu. Zaujala mě jejich práce a obzvláště, jak za letu doplňují palivo. I když se jednalo o rodilé Američany, myslím, že jsme jim rozuměli dobře. Oceňuji také to, že byli ochotni odpovídat na jakékoli otázky a přiblížili nám jejich práci. (I přesto jsem nečekal, že se někdo zeptá na základnu 51…) Pozoruhodná se mi zdála informace, že letadlo, které používají, prošlo modernizací, ale je staré více než 50 let.

3

Petr Gracias, 3. B

V pátek jsem si besedu s piloty velice užil, protože jim bylo dobře rozumět a byli velice příjemní. Mým největším zážitkem však bylo poznat osobně piloty i jejich letoun na dnech NATO. Na konci besedy ve škole jsme totiž dostali nabídku navštívit piloty na Dnech NATO a vidět jejich letadlo na vlastní oči i uvnitř.

4Spolu s dalšími třemi jsme po příjezdu na letiště zamířili rovnou k jejich letadlu a musím říct, že jsem nečekal, jak příjemní byli i mimo školu. Ihned si nás převzal plot pilot jménem Tyler (pilot na fotce vpravo) a důkladně nám popsal celé letadlo, jak zvenčí, tak i zevnitř. 

Jakmile jsme vyšli z letadla a šli zase za plot, jeden pán byl velice znepokojen tím, že on ani jeho syn nemohli na prohlídku letadla stejně jako my, což nám připadalo, jako bychom měli VIP vstupenky. 

5

Po ukončení prohlídky jsem odešli, ale byli jsme tak nadšení, že jsme se prostě museli vrátit a společně se vyfotit. Piloti slíbili, že další rok tam budou zas a my jsme jim slíbili, že bez nás tam rozhodně nebudou.

Daniel Stoklasa 3. E

6

Americkým letcům se v naší škole velmi líbilo a rádi k nám přijedou přístí rok znovu! Chtěla bych poděkovat všem, kteří se podíleli na organizace této akce a účastníkům za hladký průběh a skvělou atmosféru.

7

Renáta Kondělková