V rámci projektu GLOBE měříme teplotu vzduchu.
Vždy v 7 hodin ráno a v solární poledne.       

ICT

Úspěch na hackathonu Microsoftu

I letos proběhla Zimní škola STC společnosti Microsoft. V rámci dvou dnů mají studenti možnost si nejen poslechnout zajímavé přednášky o IT, ale také nějakou přenášku pro své kolegy zorganizovat. Zimní školy se účastnili tři studenti naší školy – já, Ondřej Golasowski, Daniel Brož a Dominik Kryska.

První den (a i noc) Zimní školy probíhal takzvaný hackathon oddělení Skype, kdy bylo za úkol vymyslet jakýkoliv praktický produkt z oblasti IoT. Kolegové si připravili originální zařízení například pro monitorování vláhy zahrady a ovládání zavlažování, či ovládání chytré domácnosti. Tým naší školy vymyslel zařízení hlídající stav serverového počítače, které při vysoké teplotě spustí alarm a informuje uživatele prostřednictvím notifikace na telefonu.

Číst dál...

Dvě exkurze v TIETO

tiedo 2018 1mNávštěva našich studentů v české pobočce finské IT společnosti TIETO už je třetím rokem tradicí. Na základě zpětné vazby po minulé exkurzi jsme letos vyslali do TIETO i studenty 2. ročníku ITE, na které čekala prohlídka v úterý 27. listopadu 2018. Naši třeťáci z oboru ITE nahlédli do TIETO v pátek 7. prosince. Spolu s nimi i několik studentů ostatních oborů. Tentokrát se do TIETO podívalo více než 60 studentů. Obě exkurze měly podobný průběh.

Číst dál...

Grilovačka na střeše Microsoftu

MicrosoftI grilování na střeše bylo součástí Letní školy Studentského trenérského centra Microsoft. Tedy programu, do jehož výběru se může přihlásit každý student střední školy, který si chce nejen rozšířit znalosti, plně se připravit do praxe a udělat si dobré jméno u globální firmy, ale i zažít nevšední akce, jako je třeba právě Letní škola.

Za tři dny jsme spolu s Danielem Brožem viděli spoustu poutavých přednášek ať už od kolegů z oddělení vývoje aplikace Skype či od kolegů z různých ročníků STC, kde nám popisovali práci s verzovacím systémem Git.

Číst dál...

Z Karviné až do „Velkého jablka“. Projekt bývalých studentů slaví úspěch

wapsDvojice absolventů Střední průmyslové školy v Karviné přišla s inovativním nápadem, jak zjednodušit a urychlit proces zpracování faktur. Oceněný projekt představila i technickým špičkám ve Spojených státech.
Zdroj: https://karvinsky.denik.cz/zpravy_region/z-karvine-az-do-velkeho-jablka-projekt-byvalych-studentu-slavi-uspech-20180630.html
Učíme stroje myslet. Tak zní heslo čerstvých bakalářů a absolventů Střední průmyslové školy v Karviné Miloslava Szczypky a Jana Tyce, kteří přišli s inovativním nápadem na automatické zpracování firemních faktur.

Číst dál...

Karviňáci šokují Prahu

Novinky z STC Microsoft

STCPo úspěšném celostátním kole jsem s Danielem Brožem opět navštívili české zastupitelství Microsoftu v Praze, tentokrát kvůli oficiálnímu zahájení.

Po první části, kdy probíhala promoce úspěšných absolventů programu STC, bylo na programu uvítaní nových studentů. Součástí byla prohlídka budovy, seznámení s programem, a nakonec i představení jednotlivých nováčků.

Při představování jsem si nemohl odpustit satirickou vložku, díky níž jsem se dostal do hlubšího povědomí studentů i lektorů. Lektoři dané vystoupení brali s humorem a dostal jsem možnost psát články či recenze na nejnovější softwarové i hardwarové novinky Microsoftu.

Číst dál...

Kariéra v IT v našem regionu? Opět jsme navštívili TIETO!

TIETOPřesně rok od minulé exkurze, v úterý 23. ledna 2018, dostali naši třeťáci příležitost nahlédnout do české pobočky finské IT společnosti TIETO. Požádali jsme účastníky exkurze o informace a hodnocení a byli jsme velmi potěšeni , jak pozitivní byly reakce studentů. Přinášíme vám jejich „sestřih“.

Průběh exkurze

Po rozdání nezbytných návštěvnických kartiček jsme se přesunuli do 9. patra pomocí "chytrého výtahu". Tento výtah byl špičkově vybavený  a nechyběla ani malá informační televize. Prezentace byla velmi vtipná a dozvěděli jsme se mnoho zajímavých informací, např. jak funguje nadnárodní firma na jedné z nejvyšších úrovní, o plusech a mínusech práce v IT nebo jaké požadavky může mít budoucí zaměstnavatel. Vyvrcholením byl 10-otázkový kvíz, který vyhrál šťastlivec René Hawran. Hlavní a jediná cena byla luxusní káva. Následovala 10-minutová přestávka a poté přišli dva studenti VŠB v Ostravě a řekli nám o jejich "cestě k úspěchu".

Číst dál...

Karviná dobyla Prahu!

microsoftPo úspěšném krajském kole jsme se s Danielem Brožem účastnili finálového kola výběrového řízení STC (Studentské trenérské centrum), které probíhalo v českém sídle společnosti Microsoft v prosinci 2017.

Jako u pohovoru v kraji byla důležitá pilná příprava a chuť se zlepšovat. Pohovor se skládal ze dvou částí – z představení, které bylo možné podpořit prezentací v PowerPointu, a následných otázek komise o naší osobě, popřípadě o našich znalostech Microsoftu a jejich produktů.

Porotám se naše představení líbilo a stačilo počkat na vyhlášení. Chvilku napětí a nervozity vystřídal pocit radosti, protože nás oba přijali.

Číst dál...

Dva týmy SPŠ prezentovaly v krajském kole Prezentiády

1Ve čtvrtek 20. dubna 2017 se konalo krajské kolo již 8. ročníku soutěže v prezentačních dovednostech v Ostravě na SPŠ elektrotechniky a informatiky.

Letos si soutěžící mohli vybrat z těchto dvou témat:

  • Láska, sex a něžnosti
  • Nejpřínosnější vynález

 

 

Číst dál...

Studentské trenérské centrum Microsoft

Logo8. 12. 2014 se dva naši studenti IT oboru, Jan Sikora z 2. D a Alois Horváth z 3. D, zúčastnili náborového konkurzu do Studentského trenérského centra (STC). Program STC je organizován společností Microsoft a cílem je zvyšovat ICT gramotnost mezi studenty. V tomto programu studenti středních škol procházejí školeními a tzv. "letními školami". Podle slov studentů, kteří již do programu patří, je tento program velmi zábavný a zároveň naučný.

Číst dál...