csendeplrusk

Exkurze Praha 2019

Exkurze PrahaVe středu v brzkých ranních hodinách vyráží naše třída 4.E na třídenní exkurzi do Prahy. Po úmorně dlouhé cestě vystupujeme z vlaku, sedáme na metro a jedeme do zamluveného hostelu Advantage na Praze 2. Jsem na pokoji s dalšími 6 spolužáky, a přesto, že pokoj není příliš velký, rozložení postelí na kraji pokoje s velkým stolem uprostřed a koupelnou hned naproti vchodovým dveřím do pokoje dodávají pocit velkého a vzdušného prostoru.

Číst dál...

Setkání s historií

1V tomto měsíci si všichni připomínáme 30leté výročí Sametové revoluce. Jsme součástí celostátního projektu Příběhy bezpráví - Měsíc filmu na školách, který v součinnosti organizací Jeden svět na školách, Člověk v tísni ve spolupráci a učitelů mnoha českých škol přibližuje mladé generaci významné momenty moderních dějin. Je totiž patrné, že pro studenty se tyto události stávají vzdálenou historií, mnozí si však uvědomují, že vymoženosti dnešní svobodné společnosti mají základ právě v době nedávné, a je tedy nutné uvědomit si, kam již ve vývoji nechceme směřovat.

Číst dál...

Jan Szturc získal třetí místo ve slohové soutěži

Všichni studenti čtvrtých ročníků se zúčastnili středoškolské slohové soutěže, kterou pořádala Obchodně podnikatelská fakulta Slezské univerzity. Účastnici měli možnost vybrat si některé z pěti vyhlášených témat z oblasti informatiky, cestovního ruchu, financí, marketingu a ekonomiky. Porota složená ze zástupců odborníků v dané oblasti vybrala vítěze jednotlivých kategorii. Jan Szturc ze třídy 4. E obsadil s úvahou Jaká nás čeká budoucnost v nakupovaní krásné třetí místo. Honzovi blahopřejeme!

J. Karkoška

www.slu.cz

 

Začali jsme divadlem

Stříhali dohola Josefa Kainara1V letošním školním roce začala výuka maturitní češtiny docela netradičně. Ve středu 4.9. jsme vyrazili do ostravského Divadla loutek, kde nás čekalo představení Stříhali dohola Josefa Kainara. Začátek představení v 10 hodin nás velice potěšil. O Kainarovi jsme už slyšeli, ale netušili jsme, co nás čeká. Veršíčky povinné četby?

Číst dál...

Osvětim není zábava

BránaV pondělí 24. října jsme se my čtvrťáci vydali na cestu do Osvětimi. Po příjezdu k areálu se vydáváme ke vstupní bráně. K našemu překvapení procházíme bezpečnostními rámy, před kterými musíme odložit klíče, mobily i opasky. Pak fasujeme sluchátka a přijímače a vydáváme se na obhlídku. Bohužel jen málo z nás si troufá na prohlídku v polštině, takže jdeme všichni pohromadě a je nás tedy hodně.

Po několika úvodních slovech procházíme vstupní branou s německým nápisem „Arbeit macht frei“. Asi si neumíme představit tehdejší postoje, protože tento název je pro nás docela zavádějící. Prací ke svobodě? A tady?

Číst dál...