csendeplrusk

Projekty

Šance pro inovace v technických oborech - Zajímavosti z projektu

  • 3D tisk CAD modelů
  • Úspěchy naších žáků v soutěží mladých strojařů v programování CNC strojů na MSV Brno 2010
  • Úspěchy naších žáků v soutěží mladých strojařů v programování CNC strojů na MSV Brno 2009


 

MSV 2009 Brno

 Tradiční součástí veletrhu byl bohatý doprovodný program.

 

Doprovodný program: „Výukové centrum- soutěž v programování mladých strojařů“

Svaz strojírenské technologie – SST spolu s Asociací středních průmyslových škol –ASPS, Technickým týdeníkem, firmou HEIDENHAIN a STROJTOS LIPNÍK, a.s., ve snaze napomoci ještě větší informovanosti mladých lidí a zájemců o strojírenství, uspořádal v průběhu MSV 2009 první ročník doprovodného programu „Výukové centrum - Soutěž mladých strojařů v programování CNC obráběcích strojů“. Ve Výukovém centru probíhala soutěž v programování CNC obráběcích strojů pomocí řídicího systému HEIDENHAIN na programovacích stanicích iTNC 530. Soutěž probíhala po dobu tří dnů 15. - 17. 9. 2009 v dopoledním (10:00 – 13:00) a odpoledním bloku (14:00 – 17:00) pod dohledem zkušeného moderátora Ing. Lokoče z HEIDENHAINu. V každém bloku mezi sebou soutěžilo minimálně 9 studentů středních průmyslových škol, přičemž dohromady soutěžilo 72 studentů z následujících 11 ti škol: SOŠ a SOU Brno, SŠ strojírenská a dopravní Frýdek-Místek, SPŠ Hranice, SPŠ Karviná, SPŠ Přerov,  SPŠ Uherský Brod, Střední škola technická a automobilní Chomutov, Střední škola technická Jihlava, Střední škola technická Žďár nad Sázavou, VOŠ, SOŠ a SOU Kopřivnice, VOŠ, SŠ, COP Sezimovo Ústí.
BRNO 2009Diplom 2010 TaskaDiplom 2011 Taska
Po celkovém zhodnocení jsme došli k závěru, že mezi soutěžícími byly obrovské rozdíly ve znalostech programování.  Vynikajících výsledků dosáhli studenti ze SOŠ a SOU Brno (LUBOŠ PECINA), SPŠ Karviná (JAKUB STUDNICKÝ) a VOŠ, SŠ, COP, Sezimovo Ústí (ZDENĚK JÍLEK). Tento doprovodný program byl úspěšný, zaujal nejen soutěžící studenty, ale i ostatní návštěvníky, a proto budeme v něm pokračovat i v příštích ročnících MSV a IMT Brno.

 

Zpráva Svazu strojírenské technologie

http://www.sst.cz/kalendar-akci/27

 

3D tisk na naší škole

V rámci projektu byla zakoupena 3D tiskárna RapMan. Od samého začátku vzbuzuje velký zájem žáků. Pro mnohé je 3D tisk něco nepředstavitelného. Princip činnosti je však velmi jednoduchý a s touto tiskárnou dobře pozorovatelný. Vše je vidět, nic není ukryto před zrakem dychtivých žáků. Tiskárna vytváří skutečný 3D model z počítačového modelu vytvořeného v CAD programu. Model je tvořen ze speciálního plastu, který se natavuje v hlavě tiskárny a nanáší v jednotlivých vrstvách na pracovní stůl. který postupně sjíždí dolů. Kód programu je podobný jako u CNC strojů. Montáž tiskárny a princip tisku lze zhlédnou na http://www.youtube.com/watch?v=g3N_bFhql8s.

 

3D tiskárna3D výrobky