csendeplrusk

Sveřepí šakali zavile vyli aneb Jak jste na tom s pravopisem?

 Označte pravopisně správnou variantu.
1.
a. Alberto Moravia patří k významným představitelům Italského Neorealismu.
b. Alberto Moravia patří k významným představitelům Italského neorealismu.
c. Alberto Moravia patří k významným představitelům italského Neorealismu.
d. Alberto Moravia patří k významným představitelům italského neorealismu.2.
a. 500 kg 30tiprocentní kyseliny chlorovodíkové zředíme 5tiprocentní kyselinou chlorovodíkovou.
b. 500 kg 30procentní kyseliny chlorovodíkové zředíme 5procentní kyselinou chlorovodíkovou.
c. 500 kg 30ti-procentní kyseliny chlorovodíkové zředíme 5ti-procentní kyselinou chlorovodíkovou.

3.
a. Muzikál vznikl v anglosaském prostředí koncem 19. století a v průběhu 20-50 let 20. století nastoupil na místo operety.
b. Muzikál vznikl v anglosaském prostředí koncem 19. století a v průběhu 20.-50. let 20. století nastoupil na místo operety.
c. Muzikál vznikl v anglosaském prostředí koncem 19 století a v průběhu 20.-50. let 20 století nastoupil na místo operety. (Wikipedie)

4.
a. Oživit plochu zimního stadionu na pražské Štvanici nebo architektonicky vyřešit okolí brněnského Hlavního nádraží, které je chráněnou památkovou rezervací, se pokusí mladí architekti z Česka i zahraničí v soutěži Young Architect Award.
b. Oživit plochu zimního stadionu na pražské Štvanici, nebo architektonicky vyřešit okolí brněnského Hlavního nádraží, které je chráněnou památkovou rezervací se pokusí mladí architekti z Česka i zahraničí v soutěži Young Architect Award.
c. Oživit plochu zimního stadionu na pražské Štvanici nebo architektonicky vyřešit okolí brněnského Hlavního nádraží, které je chráněnou památkovou rezervací, se pokusí mladí architekti z Česka i zahraničí, v soutěži Young Architect Award. (LN 25.2. 2012)

5.
a. "Já to viděl obráceně. Policista brutálně napadl našeho fanouška, takže je to asi jedna jedna" bránil ostravské fanoušky záložník Tomáš Marek.
b. "Já to viděl obráceně. Policista brutálně napadl našeho fanouška, takže je to asi jedna jedna" Bránil ostravské fanoušky záložník Tomáš Marek.
c. „Já to viděl obráceně. Policista brutálně napadl našeho fanouška, takže je to asi jedna jedna," bránil ostravské fanoušky záložník Tomáš Marek.
(idnes.cz 26.2. 2012)

6.
a. Chcete být svůdná? Bez správného parfému jen stěží!
b. Chcete být svůdná? Bez správného parfému jen s těží!
c. Chcete být svůdná? Bez správného parfému jen ztěží! (Blesk pro ženy, 28.11.2011)

7.
a. Schématický, tématický, výjimka
b. Schematický, tematický, vyjímka
c. Schematický, tematický, výjimka
d. Schématický, tématický, výjimka

8.
a. Nevěděl jsem jak to mám udělat.
b. Nevěděl jsem, jak to mám udělat.
c. Nevěděl jsem jak, to mám udělat.

9.
a. Nález na měsíci Dione podle vědců zvyšuje šance, že kyslík je i na ostatních oběžnicích Saturnu a Jupitera a že by tedy na nich mohly být podmínky vhodné pro vznik života. (LN 4.3.2012)
b. Závody dračích lodí začaly v 10 hodin pod Sedlešovickým mostem. Nejprve závodili žáci základních škol, v sobotu přijdou na řadu amatérské posádky. Zúčastnili se posádky ze škol: Kravsko, Šatov, Jevišovice...(novinky.cz 24.9.2010)
c. V sobotu se na jihu Polska čelně srazily dva vlaky. Mezi desítkami zraněných je i jeden čech. (LN 4.3.2012)

10.
a. Visutý most spojil oba břehy jezera.
b. Strávili jsme s tamnějšími obyvateli celý víkend.
c. Nabízím pronájem bytu na Jiráskovém nábřeží

11.
a. Ocun jesenní je prudce jedovatá rostlina, která obsahuje více než 20 alkaloidů, z nichž nejnebezpečnější je kolchicin a jeho deriváty.
b. Ocůn jesenní je prudce jedovatá rostlina, která obsahuje více než 20 alkaloidů, z nichž nejnebezpečnější je kolchicin a jeho deriváty.
c. Ocún jesenní je prudce jedovatá rostlina, která obsahuje více než 20 alkaloidů, z nichž nejnebezpečnější je kolchicin a jeho deriváty.

 


Řešení testu.